Career

Working with WOOD & Company

Our clients look to us for local insight and regional perspective. They value our dynamic approach and our decades of experience. We are always on the lookout for open-minded individuals who would thrive in our international culture, who bring with them strong local expertise, and who think commercially, care about customers and are bursting with energy. WOOD & Company is investing in the region – in contrast to our peers – and we have a wealth of interesting opportunities, if the fit is right. Please reach out to our Human Resources team for more information.

Would you like to join us?

ACCOUNT OPENING OFFICER
Prague

WOOD & Co. nabízí příležitost v oblasti obchodu               a klientského servisu.

Pracovní inzerát v PDF ke stažení zde.

Hledáme nového kolegu/kolegyni do oddělení Client take-on/Account opening, jehož hlavní rolí je zajištění hladkého „onboardingu“ nových klientů, tedy především správné administrativní nastavení spolupráce či nastavení klientů v rámci interních systémů.

Náplň práce:

  • Příprava smluvní dokumentace pro nové klienty a zajištění její schválení
  • Správa dokumentace – archivace, aktualizace dat v interních systémech
  • Zajištění nastavení klientů do interních systémů a následná správa klientských dat
  • Příprava dalších smluvních dokumentů (AML dotazníky) – i ve spolupráci s ostatními odděleními
  • Komunikace se stávajícími i novými klienty a oddělením Equities
  • Zajišťování klasifikace nových klientů dle MiFID II. (směrnice o trzích finančních instrumentů)

Náš ideální kandidát je:

  • Zodpovědný, pečlivý, komunikativní, samostatný s logickým uvažováním
  • S minimálně 2 letou praxí na obdobné pozici
  • S dobrou znalostí anglického jazyka (využití slovem i písmem) a MS Office
  • Absolventem SŠ/VŠ (ekonomický/právní směr výhodou)
  • Základní znalost CRS (Common Reporting Standard) či FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act) výhodou

Nabízíme:

  • Plný úvazek ve stabilní společnosti se sídlem v centru Prahy (Palladium)
  • Přátelský kolektiv a příjemné mezinárodní pracovní prostředí
  • 25 dní dovolené
  • 5 sick days
  • Fitness benefit (Multisport karta), lekce office jógy
  • Příspěvek na penzijní připojištění

Nástup: ihned nebo dohodou

PARALEGAL
Prague

WOOD & Co. nabízí příležitost v oblasti práva.

Pracovní inzerát v PDF ke stažení zde.

Do našeho právního týmu bychom rádi přivítali šikovného studenta či studentku s příjemným vystupováním a zájmem učit se nové věci z oblasti práva. Pokud máte zájem o rozmanitou a zajímavou práci a můžete jí věnovat 20 hodin týdně, pošlete nám svůj životopis!

K náplni práce patří celková podpora právního týmu, zejména tedy:

  • Tvorba a úprava jednoduchých právních dokumentů z oblasti korporátního práva, občanského práva, finančního práva aj.
  • Rozmanitá právní agenda související s korporátním životem investiční banky a jejími jednotlivými odděleními (např. fúze a akvizice aj.)
  • Administrativní a organizační podpora týmu

Vaše pracovní náplň se může postupně rozvíjet, v návaznosti na Vaše zkušenosti a dovednosti.,

Jako náš ideální kandidát:

  • Jste studentem právnické fakulty (ideálně 2-3. ročník).
  • Máte znalost anglického jazyka.
  • Zvládáte práci na PC, zejména pak MS Office.
  • Jste samostatný, pečlivý a zodpovědný.
  • A máte ochotu učit se nové věci.

Za to všechno nabízíme:

  • Práci na částečný úvazek na 20 hodin týdně (přesné rozložení pracovní doby záleží na Vašem rozvrhu a domluvě s týmem)
  • Zajímavou a různorodou práci - možnost poznat fungování investiční banky
  • Skvělou příležitost k profesionálnímu i osobnímu růstu
  • Přátelský tým a příjemné pracovní prostředí v centru Prahy (Palladium)
  • Moderní kanceláře s terasami a výhledem na Prašnou bránu a Českou národní banku
  • Firemní benefity - fitness benefit (Multisport karta), lekce jógy, občerstvení na pracovišti, firemní akce

Nástup: od září 2018

Zaujala Vás nabídka této práce? Pošlete prosím své CV v českém nebo anglickém jazyce na career@wood.cz.

FUND ADMINISTRATOR / CONTROLLER
Bratislava

Job Opportunities in Asset Management

Full job description is available here.

Our Asset Management team in Bratislava is looking for individuals who are motivated to learn and grow together with us.

The offered position of Fund administrator is a working arrangement suitable for the candidates inclining to finance and finance related topics, pedant and diligent with the preference towards job security and work-life balance.

Fund administrator in our team typically participates in following engagements:

  • Reporting of financial performance on investments on a monthly basis (Slovak and English)
  • Regular monthly and ad-hoc controlling responsibilities
  • Conducting a market research, through desktop analysis, field interviews and expert panels
  • Financial modelling for IFRS reporting routines
  • Preparing comparative benchmarking analysis
  • Participating in Bloomberg research and analysis of trading multiples

The ideal candidate is a friendly and punctual person with the ability to work in the stable environment with comprehensive rules and guidance driven by regulation of internal compliance team. Her/his competencies and interpersonal skills should include:

  • Tasks execution diligence, precision, self-reliance and taking ownership of appointed tasks
  • Computer literacy and familiarity with MS Office applications
  • Good communication skills, including high command of written Slovak and English
  • Understanding of fundamental accounting concepts
  • Team player

Responsibilities

  • Producing comprehensive reports on portfolio performance
  • Supporting accounting team in preparation of fund accounts
  • Communication with portfolio companies and maintaining compliance with set reporting standards
  • Analyzing financial statements and preparing financial models
  • Conducting independent research on multiple industries in various information databases including Bloomberg

If you are looking for a room to capitalize on your talent and opportunity to work with the young and dynamic team for a competitive remuneration, please send your CV and a cover letter to career@wood.cz

Even if there is no position listed here matching your criteria, please do not hesitate to send us your CV.

Take your chance and become one of our exceptional people!